niedziela, 21 kwietnia 2013

Laguna Verde - Zielona Laguna

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Lanzarote, niedaleko Parku Narodowego Timanfaya, znajduje się rybacka osada El Golfo (znakomite kalmary!). El Golfo to również nazwa wulkanu, w którego wnętrzu, w miejscu dawnego krateru, uformowało się zadziwiające półksiężycowe jezioro o nierealnie zielonej barwie - Charco de los Clicos.
Większość krateru uległa zanikowi w wyniku erozji. Pozostała zaledwie jedna ściana, przypominająca kształtem rzymski amfiteatr. Jezioro wspaniale kontrastuje z czarną lawą, czerwonymi skałami i lazurem oceanu Atlantyckiego.

Jezioro powstało w czasie wulkanicznych wybuchów w XVIII wieku. Intensywnie zieloną barwę zawdzięcza obecności specyficznego gatunku alg. Ze względu na kolor nazywane jest również Laguna Verde (Zielona Laguna).Woda w jeziorze jest pochodzenia oceanicznego, prawdopodobnie o wyższym stopniu zasolenia niż Morze Martwe. Jest to spowodowane bardzo silnym odparowywaniem wody, co skutkuje również ustawicznie zmniejszającą się powierzchnią jeziora. Jest wielce prawdopodobne, że nastąpi czas, gdy to niesamowite jezioro całkowicie zaniknie. W przeciągu ostatnich 20 lat, jego powierzchnia zmniejszyła się prawie o połowę.W okolicy jeziora można znaleźć liczne okazy oliwinów, z których lokalni jubilerzy tworzą piękną biżuterię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz